• Škola v prírode

              Predposledný májový týždeň sa deti zo IV. A, IV. C a IV. D zúčastnili školy v prírode v penzióne Gejdák pri Ružomberku. ŠVP je dokonalým prostriedkom, ako prepojiť vzdelávanie so športom a rozličnými zábavnými aktivitami pod holým nebom.

              Aj keď nám tento rok počasie veľmi neprialo, my sme sa super zabávali a určite sa nenudili. Užili sme si zoznamovacie súťaže na ihrisku, navštívili sme obec Vlkolínec, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Spoznali sme domáce zvieratká na farme, jazdili sme na koňoch a vyšantili sa v bazéne. Po večeroch sme hrali rôzne spoločenské hry a tancovali na diskotéke. Vlastnoručne sme si vyrobili bábky a zahrali si divadielko.

              Nechýbala ani skúška odvahy. Plní skvelých zážitkov a vynikajúcich dojmov sme sa vrátili domov.

              Mgr. Renáta Ovčíková, Mgr. Jarmila Kasagrandová,

              Mgr. Ivana Mičúchová Petrusová, Mgr. Danka Homolíková, Bc. Mária Plačková

            • Deviataci sa učili písať

              9. D navštívila počas hodín slovenského jazyka výstavu Kaligrafia, ktorá sa aktuálne nachádza v Sobášnom paláci v Bytči. Vypočuli si zaujímavú prednášku o vzniku a vývine písma. Spoznali rôzne druhy textových zápisov. Vyskúšali si písanie na starom písacom stroji, Braillovo písmo. Tiež tvorbu kaligrafického, čínskeho i japonského písma.Prehliadku výstavy ukončili krátkym zaujímavým dokumentom o vzniku písmenka A.

              Mgr. Ivana Lukácsová

            • Bylinkový maratón

              Znalosť zberu liečivých rastlín a ich spracovania na liečivo sa ustálila rozšírením písma a najmä tlače. Bylinkári tak využívali nielen vlastné záznamy v osobných herbároch, ale aj tlačené herbáre iných bylinkárov. Na Slovensku vznikali herbáre od 18. storočia. Autorom zrejme najstaršieho z nich je farár Cyprián  (1724 – 1775), mních žijúci v Červenom kláštore pri Dunajci.

              Herbáre obyčajne bývali veľmi úzko spojené s liečiteľskou tematikou.  Na liečivé účinky sa takmer nikdy nezbierajú celé rastliny. Niekedy sú to korene, cibule, inokedy listy, vňať, kvety, plody, semená, alebo kôra. A práve túto šikovnosť orientovať sa v problematike zberu si museli naši žiaci osvojiť.

              Zostaviť dobrý herbár stojí naozaj veľa úsilia a našej žiačke  Tamarke Struhalovej z 9. B triedy sa to podarilo. Žiaci  sa o zloženie herbáru pokúšajú každý rok na hodinách biológie a aj na mimoškolských aktivitách. Tento rok sa Tamarke podarilo so svojim herbárom umiestniť na  nádhernom 16. mieste. Tamarke srdečne blahoželáme.

              Súťaž herbárov bola vyvrcholením bylinkových aktivít, ktoré sme žiakom pripravovali po celý rok. Žiaci museli preštudovať množstvo materiálov o účinkoch byliniek, nazbierať bylinky, usušiť a spracovať ich v školskej sušiarni a potom sa rozhodnúť ako ich použiť. Cieľom aktivít bolo žiakov naučiť spoznávať rastliny v okolí, skúmať ich liečivé účinky, ktoré možno využiť pri liečbe, ale aj naučiť sa zakomponovať bylinky do prípravy jedál v studenej a teplej kuchyni. Aktivity zahŕňali výrobu bylinkových mydiel, voňavých bylinkových solí do kúpeľa, prírodných bylinkových balzamov na pery a veľa ďalších bylinkových výrobkov, ktoré  potešili rodiny našich žiakov.

              Veľmi pekne chcem poďakovať prednášajúcim, ktorí nás inšpirovali  a organizátorom súťaže. Ďakujem patrí Správe CHKO Strážovské vrchy, predajni Matka Zem, Slovenskému včelárskemu spolku Jána Čajdu,  Žilinskej univerzite, SOŠ chemickej Bratislave a nakoniec žiakom zapojených do prednášok a bylinkových aktivít.

                                                                                                Ing. Martina Hrušíková

               

            • Školský poznávací výlet Bojnice

              Deti z I. B, III. D a IV. B  sa 25. mája zúčastnili školského  poznávacieho zájazdu do Bojníc. Navštívili Bojnický zámok a ZOO. Na hodinách prvouky, prírodovedy a vlastivedy sa učili o zvieratách a zároveň spoznávali kultúrne pamiatky našej vlasti. Vybrali sa spoločne do ZOO a na Bojnický zámok, aby sa mohli bližšie oboznámiť so životom zvierat a našou krásnou kultúrnou pamiatkou, ktorou je zámok.

              Na poznávacom výlete mali možnosť vidieť všetko na vlastné oči...

              Na tento deň sa všetci veľmi tešili. Od rána nedočkavo čakali na autobus. Po príchode do Bojníc každého návštevníka očarilo veľkolepé nádvorie zámku. Zámok pôsobil vznešene. Príroda v máji má svoje čaro. Svet okolo je zelený a všetko je  rozkvitnuté. Pred vchodom všetkých privítala pani sprievodkyňa. Sprevádzala deti po celom zámku a rozprávala rôzne historické fakty a zážitky o ľuďoch, ktorí tam žili. Ukázala dostupné miestnosti a vzácne pamiatky. Deti boli veľmi nadšené a veľa sa naučili.

              Po prehliadke zámku sa triedy presunuli do ZOO. ZOO Bojnice susedí s Bojnickým zámkom. Čakali tam na nich rôzne zvieratá a nevšedné zážitky. Prešli a preskúmali celé okolie. Spoznali cicavce, vtáky, ryby, plazy a obojživelníky. Prostredie spríjemňovali malé jazierka a nádherná zeleň. Deťom sa najviac páčili medvede, slony a opice. Po prehliadke zámku a ZOO Bojnice si všetci oddýchli v parku, osviežili sa, nasýtili a pokojne nastúpili do autobusu na cestu domov.  Deti sa domov vrátili spokojné a s novými zážitkami. 

                                                 Mgr. Emília Kollárová, Mgr. Daniela Šmidová, Mgr. Veronika Šmidová

            • Mestská radnica v Žiline privítala najlepších spevákov kraja

              29. 5. sa uskutočnilo krajské kolo Slávika Slovenska. Zaspievalo si v ňom vyše 30 víťazov okresných kôl Žilinského kraja. Súťažila aj naša Ellka Lokajová, žiačka 3. B triedy. Na akordeóne ju sprevádzal Marek Holínec, žiak 9. B triedy, budúci študent Konzervatória v Žiline.  Aj keď sme neodchádzali s ocenením, určite nebol dôvod smútiť. Zažili sme krásne dopoludnie so vzácnymi ľuďmi, ktorých neopúšťa láska a hlboký vzťah k ľudovej piesni. Po vyhodnotení prekvapila aj odborná porota, ktorá sa so všetkými prítomnými rozlúčila spevom.

              Mgr. Ivana Lukácsová

            • Týždeň objavov

              Popoludňajšia činnosť v Školskom klube detí je zameraná na zmysluplné trávenie voľného času. Prostredníctvom aktivít  jednotlivých tematických oblastí výchovy majú deti možnosť rozvíjať svoje zručnosti a vedomosti,  získané na vyučovaní. Počas uplynulého týždňa si deti zo VI. oddelenia prostredníctvom jednoduchých pokusov mohli overiť to, čo sa naučili na hodinách prvouky a prírodovedy.

              Deti pozorovali, ako rastlina nasáva živiny.  Biele kvety menili svoju farbu po ponorení do vody zafarbenej potravinárskym farbivom. Zaujímavé bolo aj  putovanie farieb v pohárikoch. Chlapcom sa páčil pokus s bezfarebným lakom na nechty. Po kvapnutí do vody a následnom ponorení kúska čierneho papiera mohli pozorovať farebnú „dúhu“, ktorú roztok zanechal na papieriku. Dievčatá vyrobili papierové kvety, ktoré sa otvorili plávajúc na hladine vody. Všetci si spoločne vyskúšali rozpíjanie a miešanie farieb na papierových obrúskoch. Počas aktivít malí bádatelia navzájom spolupracovali pri príprave, pomáhali si s objasňovaním a vysvetľovaním jednotlivých pokusov.

              Aj takto trávime popoludnia v ŠKD :-)

              Mgr. Danka Homolíková

            • Budúci piloti z 1. D

              25. mája sa deti z 1. D triedy vybrali na svoj prvý školský výlet. Cieľom ich cesty bolo neďaleké letisko Žilina, ktoré sa nachádza v obci Dolný Hričov. Deti boli veľmi zvedavé a dozvedeli sa množstvo zaujímavých a užitočných informácií. Posedeli si vo vyradenom vládnom špeciále JAK 40 na sedadle prezidentov, ba dokonca v kokpite lietadla. Na chvíľočku sa z nich stali piloti, z dievčat letušky. Alebo žeby tiež pilotky ako Andrea Decká z Dolného Hričova? Čas ukáže, či tomu bude skutočne tak.

              Prezreli si priestory letiska, vypočuli zaujímavú prednášku, obdivovali pristávajúce lietadlo a mávali tomu, ktoré malo namierené do Trenčína. Ale to ešte ani zďaleka nebolo všetko.  Pán Šimák z Katedry leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline mal pre milých prvákov ešte jedno prekvapenie. Zobral ich do univerzitných priestorov, kde prebieha aj výučba budúcich pilotov. Pre deti si pripravil bohatý program. Čerešničkou na torte bola možnosť vyskúšať si letový simulátor aj dron.

              Prváci boli nadšení a plní zážitkov. Do školy sa vrátili s presvedčením, že si musia tento zážitok  v budúcnosti zopakovať. Ja sa samozrejme ku nim pripájam.

              Touto cestou by som sa chcela poďakovať pánovi docentovi Šimákovi za spoluprácu a skvelý program.

              Mgr. Jana Čagalová

            • Návšteva tlačiarne CORETA

              Žiaci II. A hľadali odpovede na to, ako sa narodí kniha. Ako sa vytlačí, zošije, lepí, čísluje, ako sa dostane farba do obrázkov.... Odpovede sme hľadali v tlačiarni Coreta Bytča, kde nám pán Milan Kolek pútavým výkladom vysvetlil celý proces zrodenia knihy, plagátu, vizitky...

              Po úvodnom predstavení sa a pohostení sme sa vybrali do dielne. Deti videli stroj na čiernobielu tlač. Dozvedeli sa, že na farebnú tlač stačia 4 základné farby – čierna, červená, žltá a modrá. Všetky ostatné sa miešajú z týchto štyroch základných farieb. Videli sme špičkový ofsetový stroj s lakovacím systémom, ktorý tlačí v maximálnej kvalite za krátky čas, veľkú rezačku papiera, stroj na skladanie strán, zošívanie. Prešli sme si celý proces výroby od čistého papiera po hotový výrobok – knihu, omaľovánku, vizitku...

              Na záver museli deti odpovedať nášmu sprievodcovi na rôzne otázky. Za odmenu dostali darčeky v podobe pexesa, omaľovánky, záložky do knihy. Deti, ktoré odpovedali na zložitejšie otázky získali rozprávkovú knižku.

              Ďakujeme sprievodcovi aj trpezlivému personálu za krásny zážitok.

              Mgr. Ľ. Gabajová, Mgr. M. Mináriková, Mgr. Z. Hrušková


            • Artušov kruh – miesto poznania a objavov

              Najlepšie zážitky sú priamo z terénu. Deti majú rady bádanie a pobyt na čerstvom vzduchu, v otvorenom priestore, neformálne skupiny a tvorenie. A všetky tieto veci sa dajú skĺbiť aj v našej školskej záhrade.

              Tretiaci pozorovali a skúmali postupnosť rastu púpavy, jej životný cyklus, premeny púpavového kvetu, či ako žltý kvet alebo už odkvitajúca púpava so svojimi padáčikmi. Vyskúšali si aj rýchlu a milú aktivitu pre šikovné prsty, vytvorili jarné kytičky a pokusom potvrdili poznatky, ako odkvitnutá púpava odpudzuje vodu a nezmokne.

              Učiť sa o jarných kvetoch a pozorovať ich v prirodzenom prostredí školského areálu bolo pre žiakov 3.B zaujímavé. Púpava nás lieči a zároveň aj zabáva.

              Mgr. Danka Ciesaríková

            • Krajské kolo biologickej olympiády

              Dňa 15. 5. 2023 sa uskutočnilo v Čadci krajské kolo biologickej olympiády v odbornosti zoológia, botanika a geológia v kategórií E. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci - Tamarka Struhalová (IX. B) za botaniku a Samuel Boskovič (IX. A) za geológiu. Žiaci si tu preverili svoje vedomosti v teste, ktorý bol zostavený podľa zadania v rámci biotopu rastliny a živočíchy našich lesov. V druhej časti mali žiaci poznávačku zadaných zvierat, rastlín, hornín a minerálov. Posledná časť bola ústna obhajoba svojej zbierky rastlín, zvierat, či hornín a minerálov.

              Samuelovi Boskovičovi sa podarilo vo veľkej konkurencií získať nádherné 6. miesto.

              Súťažiacim Samkovi aj Tamarke srdečne blahoželáme za krásnu reprezentáciu našej školy a držíme im palce v ďalších študijných krokoch na SŠ. Dúfame, že biológia zostane ich srdcovou záležitosťou aj naďalej.  

              Ing. Martina Hrušíková    

            • Súťaž enviromentálne minimum 2023

              Súťaž je organizovaná pre žiakov základných škôl. Žiaci si v nej môžu zmerať kvalitu svojich vedomosti z environmentálneho okruhu. Súťaž je rozdelená do viacerých častí. V prvej častí ich čakal kvíz zo všeobecného prehľadu ekológie. V ďalšej časti žiaci odpovedali na otázky manažmentu separácie odpadu, v oblasti globálnych ekologických problémov, ale aj problematiky obnoviteľných zdrojov.

              Žiakov čakali rôzne prešmyčky a usporiadania pojmov, vysvetlenia ekologických pojmov, opisy závažných ekologických problémov v ekosystémoch, zmapovanie problematiky neobnoviteľných zdrojov energie na Slovensku, či problematika nepovolených čiernych skládok a znečistenia vody.

              V poslednej časti sa už žiaci konkrétne venovali škodlivým faktorom ovplyvňujúcich prostredie ľudí. Išlo hlavne o vplyv teploty, klímy, svetla, hluku, estetiky na živé organizmy a teda kvalitu nášho života v našich domácnostiach (kuchyňa, kúpeľňa a podobne), v  škole a v doprave.

              Záver patrí vytvoreniu eseje na vybranú environmentálnu tému.

              Žiakom sa podarilo prelúskať sa úskaliami náročných otázok a vypracovať množstvo náročných úloh.

              Našu školu reprezentovali: Sára Adamíková, Karin Červencová, Adriána Hlavoňová, Jana Marčulincová, Slávka Sláviková z triedy VIII. B. Najúspešnejšou zo skupiny bola Adriana Hlavoňová, ktorá získala nádherné 14. miesto. Dievčatám veľmi pekne ďakujeme a víťazkám srdečne blahoželáme.

              Ing. Martina Hrušíková

            • Ako sme sa naučili písať

              Deti zo IV. B sa zúčastnili interaktívnej výstavy s názvom Kaligrafia = krasopis, ktorá je sprístupnená v Sobášnom paláci v Bytči. Výstava o kaligrafii je výstava o krasopise. V prvej časti prehliadky sa dozvedeli niečo z histórie a podobách písma. Dozvedeli sa napríklad ako vzniklo veľké tlačené A. V druhej časti mali možnosť vidieť Maľovanú abecedu od Jána Smreka.

              V interaktívnom ateliéri sa oboznámili s abecedou, azbukou, švabachom, Braillovým písmom a egyptskými hieroglifmi.

              Napokon absolvovali aj tvorivé dielne, kde si mohli vyskúšať ozdobné písmo, písané tušom.  Výstava bola obrovským zážitkom a priniesla im veľa nových poznatkov.

              Mgr. Emília Kollárová

            • Návšteva záhradníctva

              Aj tento rok deti zo IV. B  navštívili záhradníctvo – Záhrada Bytča. Z hodín prírodovedy už vedeli, že okrasné rastliny ozdravujú a skrášľujú naše životné prostredie, produkujú kyslík, zvlhčujú, ochladzujú vzduch, zachytávajú prach a vyrovnávajú teplotu. Deti sa zaujímali aj o to, ako sa starať o okrasné rastliny, ktoré pochádzajú z rôznych častí sveta. Získali veľa informácií o pestovaní a význame okrasných rastlín. Prehliadka záhradníctva bola spojená s názorným výkladom, ktorú nám poskytol pán Slocik. Z prehliadky si odniesli mnoho zážitkov a nových poznatkov.

               Mgr. Emília Kollárová

            • Modrý gombík 2023

              Milióny detí na svete vyrastajú v krajinách, ktoré pustošia vojny či prírodné katastrofy. Prichádzajú o svoje domovy, blízkych, nemôžu chodiť do školy a bezstarostne sa hrať so svojimi kamarátmi, nemajú prístup k čistej vode, výživnej strave či liekom. Detská duša je veľmi krehká a rany na nej sa často nezahoja celý život. Zbierka MODRÝ GOMBÍK 2023 je určená práve týmto deťom. Umožňuje deťom chodiť do školy, buduje dočasné priestory na vyučovanie. Škola je pre deti v humanitárnych krízach miestom bezpečia, miestom, kde sa môžu učiť, kde dostanú najesť a napiť, zabezpečuje pre deti školské a športové potreby. Prostredníctvom zbierky sa opravujú zničené školské budovy, aby sa do nich deti mohli čo najskôr vrátiť. Pre slovenské deti vo veku 6-10 rokov je vytvorený program, ktorý je zameraný na duševné zdravie. Jeho názov je JEŽKOVINY a Ježko Bruno v ňom slovenské deti sprevádza po zaujímavých krajinách a pomáha im riešiť problémy, s ktorými sa deti v tomto veku najčastejšie stretávajú.Výnos zo zbierky MODRÝ GOMBÍK 2023 bude venovaný na programy duševného zdravia pre deti vo svete aj na Slovensku.

               Žiacky školský parlament, ktorý túto aktivitu zastrešuje, úprimne ďakuje všetkým darcom, ktorí prispeli. Srdečná vďaka patrí i Frederike Marcišovej z 8. C a Simonke Knocíkovej z 8. B, tieto mladé dámy ochotne a zodpovedne navštívili všetkých darcov. Spolu sme pomohli a podarilo sa nám vyzbierať 330,61 eur

              .Žiacky školský parlament

              Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.

            • Deň mlieka

              Naša škola je zapojená do školského mliečneho programu podporovaného EU. Pri príležitosti Medzinárodného dňa mlieka, ktorý nám pripomína význam konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov,  si žiaci spríjemnili vyučovanie ochutnávkou mliečnych výrobkov. Prostredníctvom zaujímavej prezentácie si deti rozšírili vedomosti o mlieku a získané vedomosti si overili v kvíze. 

            • Vnímaví čitatelia zo 7. B

              Zvládli svoje projektové zadanie - vybrať si zaujímavú knihu z dobrodružnej literatúry, literatúry pre deti a mládež alebo fantasy, prečítať, pouvažovať o knihe, vypracovať plagát/referát a odprezentovať svoje práce pred triedou. Počuli sme premyslené príspevky, zaujímavé myšlienky, odporúčania pre voľbu práve tejto knihy na prečítanie. Hodnotenie literárnych postáv, či citovanie umeleckého jazyka autorov.

              Dievčatá a chlapci vytvorili veľmi príjemnú atmosféru, pozorne sa počúvali, hodnotili práce spolužiakov. Hoci viacerí priznali, že svoj voľný čas neprežívajú často s knihou v ruke, knižky ich zaujali a hovorili o nich so záujmom. Dokázali precízne sformulovať podstatu prečítaného diela, objaviť jeho najdôležitejšie posolstvo.

              Mgr. Ivana Lukácsová

            • Exkurzia Súľovské skaly 2023

              CHKO Strážovské vrchy ukrývajú Národnú prírodnú rezerváciu Súľovské skaly.

              Žiaci piateho ročníka mohli spoznať faunu a flóru Súľovských skál, ktoré sa rozkladajú neďaleko mesta Bytče. Najobľúbenejšia trasa vedie po náučnom chodníku zo Súľova až na Súľovský hrad.

              My sme si vybrali na svoje pozorovania práve túto oblasť. Pre žiakov bolo pripravených niekoľko didaktických hier. Začali sme hrou: „Tajomstvo na strome/ pod stromom“. Žiaci pozorovali hmyz, ktorý spadol do otvoreného dáždnika, ktorý sme uviazali na spodný konár stromu a potriasli a mohli sa tak zoznámiť s organizmami žijúcimi na buku a pod bukom.

              Didaktická hra: „Prekvapenie pri studničke“. Žiaci pozorovali ekosystém studničky. Ich úlohou bolo nafotiť a neskôr spísať všetky a živé a neživé časti tohoto ekosystému.

              Didaktická hra: „Kde sa skrývajú“. Žiaci hľadali prístrešia zvierat. Snažili sa nájsť obydlia hmyzu pod machom, lístím, v dutinách stromov, v prírodných dutinách, medzi kameňmi alebo v kmeňoch padnutých stromov či v blízkosti vody, alebo na vrcholkoch kríkov a podobne. Cieľom bolo pozorovanie takýchto prírodných domčekov zvierat.

              Medzi posledné didaktické hry sme zaradili hru: „Organizmy skál“.  Žiaci mohli pri realizovaní tejto hry pozorovať výskyt lišajníkov v prírode a mohli si tak pozrieť symbiotický život huby a riasy prostredníctvom výskytu lišajníka priamo v prírode.

              Najzaujímavejšia a najúspešnejšia didaktická hra pre žiakov bola hra „ Hľadanie pobytových znakov živočíchov“. Žiaci počas celej trasy nachádzali stopy zvierat v teréne, trus živočíchov, zvyšky potravy, perie, videli množstvo hniezd vtákov, počuli zvuky spevavých vtákov.

              Nakoniec sa žiakom podarilo zozbierať cez fotografie naozaj množstvo dôkazov o živote a rozmanitosti rastlín a živočíchov v NPR Súľovské skaly.

              Veľmi pekne chcem poďakovať triede V. C za ich nadšenie a disciplinovanosť pri plnení pripravených aktivít na našej exkurzii do Súľovských skál.

                                                                                               Ing. Katarína Plačková  

            • Exkurzia v Krajskej knižnici v Žiline

              Žiaci IV. B triedy sa zúčastnili exkurzie v Krajskej knižnici v Žiline a projektu Policajného zboru „Tvoja správna voľba“, zameraného na prevenciu kriminality, kde  cieľom je snaha o elimináciu trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok a informovanie o škodlivosti ich využívania.

              Prvoradou úlohou bolo naučiť ich správnemu výberu, zvoliť si zdravý životný štýl  a nehanbiť sa povedať: „ Nie, nechcem, nebudem!“

              V rámci konkrétnych aktivít si žiaci preverili svoje vedomosti a skúsenosti z oblasti prevencie kriminality a dozvedeli sa veľa nových a užitočných informácií.

              Prechádzali rôznymi stanovišťami, kde sa s policajtmi rozprávali o cigaretách, alkohole, drogách a ich negatívnom dopade na ľudský organizmus. Dozvedeli sa, prečo sa ľudia do väzenia dostanú, čo prežívajú a prečo porušujú zákony. Nakoniec sa zahrali hru Tvoja správna cesta, kde si vyberali rôzne zadania úloh, ktoré si následne  aj precvičili. Hra bola  odrazom toho, čo sa na exkurzii naučili.

              Pri všetkých aktivitách sa niečo naučili a získali mnoho nových poznatkov  a skúseností.

                                                                                                                             Mgr. Emília Kollárová

            • Súťaž v poskytovaní prvej pomoci

              Súťaž prvej pomoci je určená žiakom 5.- 9. ročníka základných škôl. Žiaci si zmerajú svoje sily v konkurencií ostatných škôl z celého kraja. Žiaci budú hodnotení za zhodnotenie situácie nehody, za zaistenie miesta nehody, triedenie ranených, za rozdelenie úloh veliteľom družstva, organizáciu práce pri poskytovaní PP, za prvotné a druhotné vyšetrenie postihnutých a za privolanie odbornej pomoci, ale aj za komunikáciu v tíme, či komunikáciu s postihnutým.

              Organizátor súťaže má pre nich tento rok pripravené stanovištia:

              1. Nehoda s hromadným postihnutím osôb
              2. Domáce /pracovné/ športové úrazy/  úrazy v teréne
              3. Dopravné nehody
              4. Kardiopulmunálna resuscitácia
              5. Vedomostný test

              Naši žiaci sa musia popasovať s 1-3 zraneniami na každom stanovišti.

              Našu školu po veľmi poctivej príprave a dôkladnom výbere budú reprezentovať žiaci: Sára Adamíková 8.B, Karin Červencová 8.B, Tereza Gaňová 7.C, Simona Knocíková 8.B, Jana Marčulincová 8.B, Lucia Podhorská 7.A, Slávka Sláviková 8.B, Marek Belej 7.A, Matúš Gežo 7.A.

              Žiakom držíme palce a veríme, že svoje naučené vedomosti pretavia do úspešného umiestnenia v súťaži družstiev pod názvom: Prvá pomoc pre všetkých.  

                                         Ing. Martina Hrušíková

      • Kontakt

        • Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235, 014 01 Bytča
        • +421 907 803 874
        • Riaditeľka školy: Mgr. Katarína Hromcová - +421 907 803 874 Zástupcovia riaditeľky školy: - Mgr. Janka Praženicová - +421 915 867 468 - PaedDr. Mária Konečná - +421 905 689 977 - Mgr. Ján Ciesarík - +421 915 867 470 Školský klub detí: - Mgr. Danka Homolíková - +421 915 989 447 Výchovný poradca: - Mgr. Renáta Minarčíková - +421 908 968 317 Účtovníčka: - Mária Bušovská - +421 915 867 471 Práce a mzdy: - Evka Švichká -+421 908 918 701 - Margita Gajdošíková - +421 915 867 473 Školníčka: +421 915 989 448 Údržbár-kurič: +421 917 274 512 Správca areálu: +421 948 007 702 Vedúca školskej jedálne: - Miriam Gašpieríková, 041 553 3855, 0944 330 855, sjmieru@bytca.sk
        • Ul.mieru 1235 014 01 Bytča Slovakia
      • Prihlásenie