• Deň vody v ŠKD

              Pri príležitosti Svetového dňa vody sme sa venovali téme vody náučným a tvorivým spôsobom. Na začiatku sme sa rozprávali s deťmi o vode, vyzdvihli sme jej dôležitosť a úlohu. Nasledovali pokusy s vodou, kde sme sme sa zahrali na malých vedcov. Pokračovali sme vytváraním kvapiek vody, kde deti znázornili kolobeh vody a vytvorením spoločného plagátu. Koniec dnešného popoludnia sme zavŕšili zábavnou básničkou a sladkou odmenou. 

              Mária Čvapková, Mgr. Beáta Smetanová  Mgr. Martina Michálková 

            • Vybíjaná žiačok - okresné kolo 2024

              25. marca 2024 sa naše žiačky zúčastnili okresného kola vo vybíjanej, ktoré sa konalo v Mestskej športovej hale v Bytči.  Po vzájomných zápasoch skončili na 3. mieste. Blahoželáme.

              Reprezentovali: Laura Adamová, Michaela Čižmárová, Lucia Dižová, Martina Timea Galanská, Lucia Gerová, Nela Kaplíková, Vanesa Lee, Veronika Marcišová, Nina Pavlíková, Lea Vivien Rosinová, Nina Severínová, Michaela Uričková, Rebeka Zatloukalová.   

              Mgr. Alexandra Červencová

            • Veľkonočné tvorenie ŠKD

              🐇🐣🐰🐤

              Veľká noc sa tradične spája s príchodom jari. Symbolmi týchto sviatkov je všetko, čo sa spája s jarou a prebúdzaním prírody - rozkvitnuté konáriky, zlatý dážď, bahniatka, zajačiky či vajíčka.O symboloch a tradíciách Veľkej noci sme sa na začiatku porozprávali. Pripomenuli sme si zábavné momenty šibačiek, čo nám vyčarilo úsmev na tvári. Pustili sme sa teda do tvorby veľkonočných dekorácií s využitím prírodného materiálu. Na záver sa deti potešili sladkou odmenou a príveskom v podobe zajačika.

              Tešíme sa na ďalšie veľkonočné stretnutie o rok.

              Mgr. Beáta Smetanová, Mgr. Katarína Struhalová

            • Čitateľský maratón

              Tento rok Linka detskej istoty už po pätnástykrát zorganizovala podujatie Čítajme si. Cieľom a hlavnou myšlienkou je podporiť a zvýšiť záujem o čítanie kníh a zapojiť do čitateľského maratónu čo najviac detí.

              V našej škole sme sa do tohto projektu zapojili dňa 21.3.. Od skorého rána čitateľský maratón prebiehal v dvoch miestnostiach našej školy. V klubovni čítali žiaci prvého stupňa a v kongresovej sále čítali deti druhého stupňa. Každý ročník čítal žáner, ktorý preberajú na hodinách čítania a literárnej výchovy. Najodvážnejší čitatelia sa prihlásili dobrovoľne, ale čítaniu sa nebránili ani tí, ktorých sme o to požiadali. Pochvala patrí všetkým, ktorí aktívne počúvali. Deti dostali informačnú záložku od LDI a boli informované o možnosti kontaktovať nonstop bezplatnú a anonymnú linku pomoci.

              Veríme, že toto podujatie bolo motiváciou k čítaniu kníh, návšteve knižnice, k výmene čitateľských skúsenosti, samotných kníh a v neposlednom rade aj k zmysluplnému tráveniu voľného času. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník čitateľského maratónu.

              Mgr. Marika Bučová, Mgr. Danka Ciesaríková

              Mgr. Katarína Potočná, Mgr. Mária Šudová

            • FOODBOX

              V dnešnej uponáhľanej dobe sa často stretávame s plytvaním jedla, ktoré sa stalo bežnou súčasťou našich životov, akoby to bolo niečo samozrejmé. Veľakrát si nevážime to, čo máme na tanieri. Každá zbytočne vyhodená potravina je nielen strata pre našu peňaženku, ale i záťaž pre našu planétu. Keď si uvedomíme, aké úsilie a zdroje boli potrebné vynaložiť na to, aby sa jedlo dostalo až k nám na stôl, možno by sme boli oveľa opatrnejší pri rozhodovaní, čo a koľko si kúpime. 

              Od pondelka 18.3.2024 sa naša škola  zapojila do projektu FOODBOX, ktorý už nejaký čas úspešne funguje po celom Slovensku.

              FOODBOX projekt znamená:

              - ak si stravník neprosí prídavok k obedu (ovocie, jogurt, balené sladkosti, krabičkové nápoje...), má možnosť ho odložiť do boxu v školskej jedálni,

              - z foodboxu si ho následne môže vziať ten, kto má oň záujem.

            • Geografická olympiáda - okresné kolo

              V utorok 12. marca sa úspešní riešitelia školského kola geografickej olympiády zúčastnili okresného kola v CVČ Bytča. 

              Našu školu reprezentovali Oliver Bučo (7.B), Marco Kasagranda (7.B), Martin Štefún (7.B), Šimon Majštiník (8.A) a Daniel Palko (8.A).

              V okresnom kole   dosiahli výborný výsledok a zároveň aj postup do krajského kola dvaja naši šikovní ôsmaci  Daniel Palko – 2. miesto v kategórií E (8. – 9. ročník) a Šimon Majštiník – 3. miesto v kategórií E (8. – 9. ročník).

              Úspešnými riešiteľmi sa stali aj Oliver Bučo a Marco Kasagranda.

              Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu našej školy a srdečne blahoželáme!

              Ing. Katarína Plačková

            • Športové popoludnie v ŠKD

              Komu sa v piatok 15. 3. 2024 nelenilo a mal chuť, mohol si s kamarátmi v ŠKD zmerať svoje sily v športových hrách.

              Deti boli rozdelené do dvoch skupín – prváci súťažili s druhákmi a tretiaci so štvrtákmi. Chlapci i dievčatá sa plazili ako vojaci, preskúšali svoju rýchlosť a obratnosť v rôznych typoch naháňačiek a tiež si trocha zaposilovali. Nie každý mohol byť prvý! Preto za odvahu zúčastniť sa ale aj naučiť sa zvládať  prehru čakala na všetkých sladká odmena.

              Na záver si všetci spoločne zahrali obľúbenú vybíjanú. Tešíme sa na stretnutie opäť o rok.

              Mgr. Martina Vráblová, Mgr. Ľudmila Skatuloková

            • Tešíme sa na Veľkú noc

              Veľká noc sa nezadržateľne blíži a aj my, v našej triede sa na ňu chystáme. Začali sme tým, že sme sa naučili zapletať veľkonočné korbáče.

              Prišiel medzi nás dedko nášho spolužiaka Alexka, ujo Mirko Gažo. Priniesol nám do triedy pravú veľkonočnú náladu. Uplietol nám do triedy krásne veľkonočné korbáče a pre každého z nás aj menší korbáč. Všetkým nám vysvetlil a ukázal, ako sa pletie korbáč z deviatich prútov. Pripravil pre nás prúty, na ktorých sme sa zapletať učili my. Veľký záujem o pletenie mali aj dievčatá.

              Postupne sme sa všetci pri pletení vystriedali a zapletať korbáč sme sa naučili. Budeme skúšať aj doma, pretože ako sa hovorí: „Opakovanie je matka múdrosti“.

              Ujovi Mirkovi veľmi pekne ďakujeme, že medzi nás prišiel a vniesol do našej triedy krásnu sviatočnú atmosféru.

              Deti z 1.D triedy

              PaedDr. Ivana Hromcová

            • Dodo v krajine permoníkov

              Dňa 15. marca 2024 sa žiaci 4. ročníka v priestoroch knižnice stretli so spisovateľkou Lenkou Šingovskou. Pani spisovateľka deťom predstavila svoju knihu “Dodo v krajine permoníkov”. Beseda bola spojená s náučnou aktivitou zameranou na spoznávanie nerastov.

              Dodo, hlavný hrdina knihy, je malý permoník so zvláštnymi krídelkami. Jeho dobrodružstvá ho zavedú do krajiny, kde sa striedajú zázraky a tajomstvá. Lenka Šingovská štvrtákom priblížila svet a nezvyčajné skúsenosti malého Doda.

              Kniha “Dodo v krajine permoníkov” je plná farebných ilustrácií a hravých textov. Dodo objavuje zelené lúky, kvitnúce stromy a tajomné vodopády. Jeho krídla sú jemné a priehľadné, akoby boli vyšívané z pavúčej siete. Dodo sa cíti šťastný a slobodný. Tu v krajine permoníkov sa nič nekončí a všetko je možné. 

              Štvrtáci sa počas besedy dozvedeli nielen o knihe, ale aj o tvorivom procese písania. Lenka Šingovská deti inšpirovala, aby sa sami pustili do písania príbehov a objavovali nové svety. Takže hurá do knižnice, kde vás čaká Dodo v krajine permoníkov – kniha plná fantázie, zázrakov a nekonečných možností!

              Mgr. Danka Ciesaríková, Mgr. Alena Galovičová

              Mgr. Emília Kollárová, Mgr. Daniela Šmidová

            • Pracovné rokovanie Žiackeho školského parlamentu

              12.3.2024

              V utorkovej uvoľnenej atmosfére zasadol Žiacky školský parlament. Priateľským pozdravom si úvodné slovo vzala pani riaditeľka a zástupcov tried informovala o pripravovaných aktivitách.

              Jednou z nich bude projekt Foodbox, ktorý predstavuje efektívny spôsob boja proti plytvaniu jedlom v školskom prostredí. Pracovná sobota a prípravy na 60-te výročie školy boli ďalšie prerokované aktivity, rovnako ako aj dobročinné zbierky Hodina deťom a Modrý gombík. Informácie k priebehu aktivít budú priebežne zverejňované cez EDUPAGE.

              Ďalším bodom programu bol odpočet vykonanej práce a rozdelenie si ďalších pracovných úloh. V diskusii si naši parlamentári ešte stihli vymeniť rovesnícke skúsenosti a záverečnou fotografiou sme rokovanie ukončili.

              Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.

            • Florbal - okresné kolo 2024

              14. marca 2024 sa v športovej hale v Predmieri odohrali vzájomné zápasy medzi žiakmi desiatich základných škôl z okresu Bytča. Naši chlapci získali 1. miesto a postupujú do krajského kola.

              Gratulujeme a ďakujeme chlapcom za vzornú reprezentáciu školy v športovej  súťaži. 

              Florbalový tím: Adam Beňo, Matej Ciesarík, Matias Fuka, Michal Hôrecký, Kristián Chvalník, Stanislav Klúčik, Oliver Kulíšek, Denis Kurej, Leo Mičienka, Teo Mičienka, Martin Štefún. 

              Mgr. Ján Ciesarík, Mgr. Ján Rábara

            • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

              Hviezdoslavov Kubín je najznámejšou recitačnou súťažou. Tento rok je o niečo výnimočnejší, pretože oslávi 70. jubileum. Žiaci našej školy predviedli svoje umelecké schopnosti a zručnosti v prednese poézie a prózy v tejto súťaži. Porota ocenila najlepších recitátorov jednotlivých kategórií:

              2. kategória:

              Poézia: 1.miesto Patrícia Kamasová, 2.miesto Tereza Hrušková a 3.miesto Veronika Ivanová.

              Próza: 1.miesto Amália Konečná, 2.miesto Klára Fileková a 3.miesto Nina Vozárová.

               

              3 kategória:

              Poézia:  1.miesto Frederika Marcišová, 2.miesto Viktória Žilková a 3.miesto Tomáš Ačjak

              Próza: 1.miesto Nella Kvašňovská, 2.miesto Agáta Kadáši a 3.miesto Barbora Čillíková

               

              Víťazom blahoželáme a postupujúcim držíme palce.

               

              Mgr. Mária Šudová, Mgr. Katarína Potočná, Mgr. Marika Bučová

            • Preventívny program - Obchodovanie s ľuďmi

              K výchovno-vzdelávaciemu procesu neodmysliteľne patrí prevencia proti nežiaducim formám správania. Tentokrát deviatakom priblížili problematiku prevencie obchodovania s ľuďmi pracovníčky CPP Bytča Mgr. Božena Zelenáková a Mgr. Jana Šajtlavová. Poskytli im praktické informácie, ktoré vedú k zníženiu rizík stať sa obeťou obchodovania s ľuďmi na Slovensku alebo v zahraničí. Interaktívnou formou - prostredníctvom modelových situácií, diskusie a premietania dokumentu žiaci získali povedomie o hrozbe obchodovania s ľuďmi, ako bezpečne cestovať, pracovať v zahraničí a orientovať sa v cudzom svete, ktorý je plný nebezpečných situácií. Získali nielen preventívne informácie, ale aj cenné rady, ako sa majú zachovať v prípade ohrozenia. 

              Mgr. Marika Bučová

            • Beseda so Zuzanou Kuglerovou

              Slovenská spisovateľka Zuzana Kuglerová je autorkou historických príbehov, najmä povestí. Jej tvorba sa spája aj s naším regiónom, pretože tu istý čas pôsobila. Piataci mali možnosť stretnúť sa s ňou v Mestskej knižnici v Bytči. Zaujímavé rozprávanie o svojej mladosti, živote, počiatkoch tvorby, zážitkoch doplnili odpovede na zvedavé otázky malých čitateľov. Nechýbalo ani čítanie regionálnej povesti Čarodejnice z Petrovíc z knihy Turkova stupaj. Veríme, že toto osobné stretnutie prebudilo aj v našich deťoch chuť písať vlastné príbehy alebo básničky.

              Mgr. Mária Šudová, Mgr. Katarína Potočná

            • Výtvarná výchova plná zážitkov

              29. február je výnimočný tým, že je iba raz za štyri roky. Aj v našej triede - 1. D,  bol tento deň výnimočný. Prišla do našej triedy hrnčiarka, pani Anička Čičková.

              Hneď, ako vošla do našej triedy, bolo všetko zaujímavé. Keď rozkladala vedrá s vodou, špongie, keď priniesla hrnčiarsky kruh, stoličky..., vedeli sme, že to bude pre nás veľký zážitok.

              Teta Anička nám najprv porozprávala, ako sa k tomuto remeslu dostala a aké boli jej začiatky. Hovorila aj o tom, ako hrnčiarsky výrobok vznikne od hliny, modelovania, sušenia, až k vypaľovaniu výrobkov a ich konečnej podobe. Toto rozprávanie nás veľmi zaujalo a tešili sme sa, ako nám ukáže prácu na hrnčiarskom kruhu. Vysvetlila nám a ukázala, ako misku zhotoviť. Vyrobila veľmi zručne a za krátky čas misku v podobe srdiečka. Potom sme si to všetci vyskúšali. Každý z nás si vyrobil svoju misku a už sa tešíme, ako ich po dosušení dotvoríme J.

              Tete Aničke Čičkovej VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME.

              PaedDr. Ivana Hromcová

            • Bezpečie a wellbeing

              Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala duševné zdravie ako „Stav pohody - well-being, v ktorom jednotlivec môže uskutočniť svoje schopnosti, vie zdolávať stresové situácie bežného života, vie produktívne pracovať a vie prispievať do života spoločnosti“.

              Bezpečie a wellbeing na škole. Často spomínaná téma, pre niekoho tak ťažká, sa včera stala súčasťou našich poobedných diskusií a aktivít v rámci kruhu učiteľov druhého stupňa. Vždy máme možnosť rozhodnúť sa ako strávime čas, ktorý máme k dispozícií. Tento  rok  máme o jeden deň naviac a my sme sa rozhodli stráviť ho efektívnym spôsobom, zostali sme spolu diskutovať o tejto náročnej téme v rámci kolektívu učiteľov druhého  stupňa a školského podporného tímu. Za zorganizovanie akcie patrí  vďaka pani riaditeľke v spolupráci s krízovým centrom Káčko Žilina (https://ipcko.sk/kacko/). Vďaka za vaše vedenie.


              Vážime  si  spoluprácu  s  rodičmi našich žiakov, a preto veľké ďakujeme patrí i  žiakom  druhého stupňa a ich rodičom, za ich trpezlivosť a ochotu pri organizovaní podobných akcií.

              školský podporný tím

            • Divadelné čítanie

              Divadelné čítanie je výborný spôsob, ako sa priblížiť k literatúre a zažiť príbehy v novom svetle. Ako súčasť projektu “Čítame pre radosť”, trieda 4.B uskutočnila aktivitu Divadelné čítanie.  

              Naša trieda sa premenila na malé divadlo, v ktorom deti predviedli úryvky z našich obľúbených kníh, predstavili svoje vlastné verzie príbehu, rôzne postavy a vytvorili tak jedinečný zážitok pre seba aj svojich spolužiakov.  Bolo to nielen zábavné, ale aj vzdelávacie, pretože deti sa naučili vnímať literatúru aj cez divadelný prejav.

              Táto aktivita nám umožnila spojiť radosť z čítania s dramatickým umením. Štvrtáci sa nielen zabavili, ale aj rozvíjali svoju kreativitu a schopnosť spolupracovať.

              Boli to predstavenia plné smiechu a radosti. Tešíme sa na ďalšie dobrodružstvá, na spoločné objavovanie príbehov, ktoré nás ešte s novými knihami čakajú.

              Mgr. Danka Ciesaríková

            • Nové knihy z projektu “Čítame pre radosť”

              Žiaci 1. stupňa sa nedávno potešili novým knihám, ktoré získali v rámci rozvojového projektu “Čítame pre radosť”.

              Žiaci 3.B, 3.D, 4.A, 4.B, 4.C, 4.D sa stali súčasťou tohto úžasného projektu a dostali nové knihy, ktoré im priniesli radosť a nové dobrodružstvá. Úlohou tried bolo zrealizovať čitateľské aktivity. Nadšenie a úsilie našich žiakov bolo odmenené novými knihami zo spomínaného projektu. Vďaka tomu sa mohli doplniť triedne knižnice o rozmanité tituly, ktoré sú prispôsobené veku našich žiakov.

              Naše  knižnice sú teraz miestom, kde sa deti môžu ponoriť do sveta príbehov, objavovať nové svety a rozvíjať svoje čitateľské zručnosti. Spolu budeme čítať, spoznávať a rásť.

               

            • Kroky k samostatnej Slovenskej republike

              Deviataci si rozvíjali a upevnili všeobecný prehľad s etablovaným historikom a spisovateľom

              PhDr. Marcelom Pecníkom

              Komunita žiackeho školského parlamentu sprostredkovala deviatakom dvojhodinovú prednášku na tému Kroky k samostatnej Slovenskej republike, od najstarších čias po súčasnosť. Prednáška bola zameraná na rozvíjanie a upevnenie všeobecného prehľadu. Historické fakty  v širšej súvislosti žiakom prezentoval riaditeľ Stredoslovenského múzea, historik a spisovateľ pán PhDr. Marcel Pecník. Deviatakov výrazne oslovila téma druhej svetovej vojny, odznelo množstvo otázok, ktoré boli zodpovedané. Komunita žiackeho školského parlamentu ďakuje  deviatakom za konštruktívnu diskusiu  a pánovi PhDr. Marcelovi Pecníkovi, že si vo svojom vyťaženom pracovnom tempe našiel čas a prišiel medzi nás.

              Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.

      • Kontakt

        • Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235, 014 01 Bytča
        • +421 907 803 874
        • Riaditeľka školy: Mgr. Katarína Hromcová - +421 907 803 874 Zástupcovia riaditeľky školy: - Mgr. Janka Praženicová - +421 915 867 468 - PaedDr. Mária Konečná - +421 905 689 977 - Mgr. Ján Ciesarík - +421 915 867 470 Školský klub detí: - Mgr. Danka Homolíková - +421 915 989 447 Výchovný poradca: - Mgr. Renáta Minarčíková - +421 908 968 317 Účtovníčka: - Mária Bušovská - +421 915 867 471 Práce a mzdy: - Evka Švichká -+421 908 918 701 - Margita Gajdošíková - +421 915 867 473 Školníčka: +421 915 989 448 Údržbár-kurič: +421 917 274 512 Správca areálu: +421 948 007 702 Vedúca školskej jedálne: - Miriam Gašpieríková, 041 553 3855, 0944 330 855, sjmieru@bytca.sk
        • Ul.mieru 1235 014 01 Bytča Slovakia
      • Prihlásenie