• Prednáška o dospievaní chlapcov a dievčat

              Dňa 15.3. sa v škole pre žiakov 7. ročníka uskutočnila prednáška o dospievaní. Pani lektorka Mgr. Holecová, ktorá vedie výchovno – vzdelávací program o dospievaní, prišla žiakom priblížiť aké zmeny obdobie puberty so sebou prináša. Pani lektorka aktívne zapája po celý čas prednášky žiakov do poznávacieho procesu. Vytvárala rôzne problémové scenáre a otázky, ktoré viedli k tomu, aby žiaci rozmýšľali o tom, čo sa učia a hľadali riešenia.

              V prvej časti projektového vyučovania začala pani lektorka témou „Adam a Eva alebo nie sme rovnakí“ predstavením fyzických, psychických a sociálnych zmien. Priblížila im zmeny, ktoré nastávajú v tele aj mimo tela dievčaťa a chlapca v období dospievania, pomenovala reprodukčné orgány, hormóny. Venovala sa duševným zmenám a samozrejme upozornila na sociálne, vzťahové a spoločenské zmeny, ktoré v tomto období nastávajú.

              V druhej časti pani lektorka prostredníctvom pripravených aktivít poukázala aké sú rozdielne očakávania medzi oboma pohlaviami pri predstavách o ideálnom chlapcovi, dievčati, či pri stotožnení sa snovým vzhľadom. Upozornila, že niekedy naše pocity, tlak médií, porovnávanie sa s okolím, či nevhodné poznámky môžu prerásť až do komplexov. Pani lektorka otvorila tému rozmnožovanie ľudí a kreatívne a veľmi citlivo popísala tento pojem. Venovala sa nevhodnosti používania sextingu, teda rizikovému zdieľaniu materiálov sexuálnej povahy pomocou internetu a mobilným telefónom.

              V ďalšej časti žiaci pracovali v skupinách. Žiaci dostali úlohu popísať pomocou myšlienkovej mapy práve osvojené informácie o dospievaní. Každá skupina svoju prácu odprezentovala pred spolužiakmi. Počas žiackych prezentácii pani lektorka vhodne žiakov usmerňovala a dopĺňala. Na záver tretieho bloku si trieda zvolila víťaznú skupinu, ktorých prezentácia novonadobudnutých poznatkov bola najlepšia.

              V poslednej časti projektového vyučovania čakala žiakov posledná téma s názvom „Byť fit“.  Žiaci dostali návod, ako sa vhodne stravovať a zmysluplne tráviť čas pri športovaní, aby sa cítili šťastní a spokojní.

              Veľmi pekne chcem poďakovať pani lektorke Mgr. Holecovej za jej čas a kreativitu pri prezentovaní prednáškového cyklu o dospievaní mládeže.

              Ing. Martina Hrušíková

            • Zážitkové učenie

              Žiaci mohli na hodine biológie na vlastnej koži zažiť niečo zaujímavé, vytvoriť si skutočné spomienky. Pri zážitkovom učení si mohli vyskúšať praktické aktivity v rámci tímových rolí a osvojiť si nové vedomosti. V rámci tímu museli odhaliť silné a slabé stránky, museli si ujasniť tímové role a hlavne naučiť sa spolupracovať. Pri práci na aktivitách žiaci používali a objavovali všetkými zmyslami. Učili sme sa obrázkami, obraznými slovnými spojeniami, symbolmi. Pri našom zážitkovom učení si žiaci mohli otestovať svoje poznatky v praxi vpodmienkach nášho biologického laboratória. Ako výstup sa všetkým žiakom podarilo zostaviť pamäťové mapy. Žiaci tak zapojili fantáziu, tvorivosť a hravosť, aby si osvojili množstvo biologických pojmov, čo sa všetkým štiestackym triedam aj podarilo.

              Ing. Martina Hrušíková

            • Deň vody

              Ako každý rok tak aj tento pripadá na 22. marca svetový deň vody. V našom školskom klube sme si pripomenuli, aká je voda dôležitá pre náš život. Spolu s deťmi sme sa naučili, aké druhy tejto nepostrádateľnej kvapaliny existujú a na čo sa využíva. Spravili sme si aj malý experiment, kde sme hádali, o aký druh vody ide. Hlavným bodom bolo namaľovanie spoločného plagátu s úlohou, čo patrí do vody a čo nie. Deti nakoniec dostali omaľovánku s kolobehom vody a sladkú odmenu. Všetci šikovne pracovali a zapájali sa. 

              Mgr Martina Michálková

               Mgr. Beáta Smetanová

            • Predškoláci na návšteve v I. B

              Škola, škola, školička,

              dosť už bolo zeme,

              vody, lesov, strání, lúk…

              Už sa učiť chceme.

              Šikovní prváci z I.B privítali v našej triede predškolákov sovičky z MŠ Dostojevského v stredu 22. marca 2023. Deti si sadli do školských lavíc a jednu vyučovaciu hodinu absolvovali ako veľkí školáci. Prváci ukázali predškolákom, čo všetko sa zatiaľ naučili v prvej triede. Veríme, že sa deťom u nás páčilo a tešíme sa na nich v budúcom školskom roku. Na rozlúčku dostali darčeky, ktoré pre nich vyrobili šikovné deti z III.D.

              Mgr. Veronika Šmidová

            • Antarktída

              Záujem o literatúru a divadlo sme v ročníkoch 5. - 7. podporili zážitkovou formou vyučovania literárnej výchovy. Navštívili sme najnovšie divadelné predstavenie Antarktída v Bábkovom divadle v Žiline. Nebolo to tradičné bábkové divadlo, ale moderné s využitím projekcie a zároveň bolo náučné a prinieslo žiakom množstvo informácií z geografie. Prežili sme pekný deň a na nasledujúcich hodinách techniky s piatakmi sme prepojili dojmy z divadla a využili zručnosti pri výrobe bábok z kartónov a látok. Vznikli veselé postavičky, s ktorými si žiaci ešte nacvičia divadielko. Skĺbili sme tak príjemné s užitočným.

              Mgr. Mária Šudová

            • IQ Testovanie

              Takmer 70 žiakov sa zúčastnilo IQ testovania realizovaného spoločnosťou Mensa Slovensko.

              IQ testovanie prebiehalo v štyroch vekových kategóriách a bolo zamerané na vrodenú inteligenciu, teda schopnosť ako si vie človek poradiť s rôznymi úlohami, ako uvažuje a ako je schopný v danej situácii úlohu vyriešiť. Pri zisťovaní vrodenej inteligencie nejde o vedomosti, ale o mieru uvažovania o probléme. Vrodenej inteligencii sa nedá naučiť, ale je možné ju rozvíjať. Netreba však pritom zabúdať na svoje ďalšie stránky osobnosti, bez ktorých to tak celkom nie sme my. Okrem toho, že máme svoju výšku inteligencie máme aj svoje limity, ktoré treba rešpektovať.

              Veríme, že výsledky deťom pomôžu odhaliť svoje rozvinuté oblasti inteligencie, ako aj svoje limity. Pamätajme však pritom aj na rozvoj emocionálnej a sociálnej inteligencie.

              Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

              Školský podporný tím

            • Kamaráti Jabĺčka

              Do III. B triedy k deťom zavítal škrečok Jabĺčko. Hneď po príchode sa stal triednym maznáčikom. S deťmi škrečok prežíva spoločné chvíle v škole a trávi voľný čas aj v ich domácom prostredí. Dievčatá a chlapci si svoje zážitky zapisujú do Jabĺčkovho denníčka a každý týždeň ich prezentujú pred spolužiakmi na spoločných stretnutiach.

              Realizácia preventívneho programu Kamaráti Jabĺčka prebieha pod vedením Zuzky Hruškovej - školskej špeciálnej pedagogičky v spolupráci s triednou pani učiteľkou. Preventívny program sa skladá zo 6 modulov - Pocity, Komunikácia, Priateľstvo, Riešenie problémov, Zmeny Ideme ďalej. Na Jabĺčku deti vzájomne komunikujú, hrajú krátke scénky, tvoria v skupinách, riešia situácie vo dvojiciach a dodržujú Zlaté pravidlá. Deti už na prvé stretnutie v októbri reagovali veľmi pozitívne a tešia sa na ďalšie dobrodružstvá so škrečkom Jabĺčkom. 

              Mgr. Danka Ciesaríková

            • Beseda so spisovateľkou Zuzanou Kuglerovou

              Marec je mesiac knihy. Aby sme podporili vzťah detí k čítaniu, ale aj k vlastnej tvorbe, prijali sme pozvanie na besedu do Mestskej knižnice v Bytči so známou spisovateľkou povestí Zuzanou Kuglerovou, ktorá má blízky vzťah k nášmu regiónu.Piatakov a šiestakov zaujalo pútavé rozprávanie o regionálnych povestiach a inšpirácii k jej tvorbe. Žiaci spisovateľke kládli zvedavé otázky a besedu obohatil aj prednes piataka Jakuba Korca, ktorý s povesťou pani Kuglerovej reprezentoval školské aj okresné kolo Šalianskeho Maťka. Úryvok im dočítala aj pani Zuzana, ktorej ďakujeme za cenné informácie a neopakovateľné zážitky.

              Mgr. Marika Bučová

            • Návšteva Múzea drotárie vo Veľkom Rovnom

              Drotárstvo, drôt, remeslo ... sú slová, ktoré na hodinách techniky často používame. Najmä radosť z vyrobených drôtených výrobkov nás podnietila navštíviť slovenské srdce drotárstva Múzeum drotárie vo Veľkom Rovnom.

              Žiakov VII.D triedy hneď pri vstupe do budovy múzea očaril kvetmi vyzdobený koč, nezaostávala ani drôtená postava muža v životnej veľkosti. S veľkým očakávaním si siedmaci pozreli výstavu drotárskych výrobkov, spoznali históriu drotárstva, ľudové zvyky v obci či miestne prírodné pomery. Po skončení prehliadky sme skonštatovali, že drotári boli vynaliezaví a zruční majstri, ktorí dokonale ovládali prácu s drôtom a plechom.

              Náš výlet sme ukončili príjemnou prechádzkou popri Hričovskom kanáli z obce Kotešová do obce Bytča.

              Ing. Jana Pavlíková

            • V Aquacity Poprad

              8. marca si pripomíname MDŽ, no pre žiakov III. A triedy bol tento deň dňom nezabudnuteľnej zábavy a výnimočných zážitkov, ktoré prežili v prostredí zábavného vodného parku Aquacity Poprad. Pre niektorých žiakov bola aj 2,5 hodinová cesta vlakom novým zážitkom. Po príchode do areálu sme sa nedočkavo vrhli do víru zábavy. Šmýkačky, tobogány, vonkajšie aj vnútorné termálne bazény a mnohé iné atrakcie boli výborným „časožrútom". Deň uplynul veľmi rýchlo. Do Považskej Bystrice sme sa vrátili vo večerných hodinách s dobrou náladou a tešíme sa na ďalší výlet.

              ​​​​​​​PaedDr. Veronika Blašková

            • Beseda so spisovateľkou Lenkou Šingovskou

              Dňa 8.3.2023 sa žiaci druhých ročníkov zúčastnili besedy s pani spisovateľkou Lenkou Šingovskou. Okrem toho, že píše knihy a publikácie, je zakladateľkou spoločnosti Class, ktorá vznikla 30. septembra 2015. Hlavnou oblasťou pôsobenia spoločnosti je vydávanie náučných publikácií o Slovensku. Založeniu spoločnosti predchádzala 10-ročná prax spisovateľky vo vydavateľskej činnosti doma i v zahraničí.

              Lenka Šingovská nám predstavila rozprávkovú knihu DODO V KRAJINE PERMONÍKOV. Pútavé rozprávanie príbehu bolo doplnené nádhernými ilustráciami v podobe veľkoplošných obrazov od ilustrátorky Zuzany Fuskovej. Samozrejme, že súčasťou Dodovej cesty bol hľadaný poklad. V truhlici deti našli rôzne nerasty, uhlie, soľ.... Spisovateľka zapájala rôznymi aktivitami deti do besedy a zároveň do deja príbehu. Knihy z Vydavateľstva Class a z pera pani Šingovskej si môžu deti požičať z knižnice. Na záver besedy zožala spisovateľka od detí obrovský potlesk.

              Mgr. Ľubica Gabajová

            • Deň otvorených dverí

              V pondelok 27. februára 2023 mala naša základná škola svoj veľký deň - otvorené dvere pre všetkých predškolákov a ich rodičov.

              Počas celého dňa to boli veľmi príjemné a milé stretnutia, pretože rodičia s budúcimi prváčikmi mali možnosť spoznať krásne priestory našej školy, pani učiteľky aj pani vychovávateľky, pekné triedy i odborné učebne. 

              Boli ste skvelí, milí predškoláci. Tešíme sa na Vás.

              Mgr. Danka Ciesaríková

            • Školské kolo Hviezdoslavov Kubín

              Tak, ako každoročne, aj tento školský rok si 22. 02. 2023 najlepší recitátori našej školy zmerali sily v umeleckom prednese poézie a prózy. Všetkým zúčastneným patrí veľká pochvala. Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ich reprezentáciu v okresnom kole. Reprezentovať našu školu pôjdu: Terezka Hrušková z V. C, Nellka Kvašňovská zo VI. D, Miriamka Kaplíková z IX. A  a  Sárka Takáčová zo VII. A.

              Mgr. Mária Šudová

            • Medzinárodný deň materinského jazyka

              21. február - je celosvetovo známy ako Medzinárodný deň materinského jazyka (International Mother Language Day) a bol ním prehlásený na výročnej 30. UNESCO konferencii v novembri 1999. Cieľom  tohto dňa je pripomenutie, poznávanie a precvičovanie materinských jazykov po celom svete.

              Tento deň bol vhodnou príležitosťou aj pre dievčatá a chlapcov z II. B pripomenúť si, že zásluhou svätých Cyrila a Metoda, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra a ďalších má slovenský jazyk kodifikovanú podobu a denne ho používame ako štátny jazyk. Nie pre každého je to samozrejmosť. V niektorých krajinách zomierali ľudia protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka. Ani pre nášho spolužiaka Nama nie je slovenský jazyk materinským jazykom. Na Slovensku žije len niekoľko mesiacov a materinským jazykom je pre neho vietnamčina. Deti si vyskúšali, aké je náročné, učiť sa v neznámom jazyku a Nam sa zahral na pána učiteľa. Mali sme problém si nielen zapamätať pár slov, ale hlavne vysloviť ich správne. Náš pestrý program pokračoval a deti sa oboznámili s novými pojmami -  írečitý, palindróm (tie dokonca začali aj vymýšľať), naučili sa navzájom nové jazykolamy a hľadali sme aj najkrajšie slovenské slovo. Komplex aktivít zameraných na vyzdvihnutie hodnôt a zviditeľňovanie materinského jazyka vyvrcholil tvorbou plagátiku, v ktorom využili svoju tvorivosť.

              Mgr. Zuzana Nemčeková

            • Fašiangová zábava

              Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Je to obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Počas fašiangov prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky, hlavne posledné tri dni sú vyplnené zábavami, spevom, tancom a jedením.

              S týmto prekrásnym starovekým sviatkom sa zoznamovali aj druháčikovia z II. B. Vyrábali si masky, tvorili, hrali, spievali a tancovali. Dozvedeli sa aj veľa nového, napr. že slová jednej z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek „Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde“, nie sú úplne pravdivé. Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňov po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.

              A ako sa na fašiangy patrí, zábavu zavŕšili dievčatá a chlapci hodovaním, v ktorom nechýbalo typické fašiangové jedlo- šišky.

              Mgr. Zuzana Nemčeková

            • Fašiangy

              Je to obdobie, ktoré predstavuje prechod medzi zimou a jarou. Trvajú od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Celé obdobie je spájané s veselosťou, zábavami, plesmi. Neodmysliteľnou súčasťou sú fašiangové sprievody, plné masiek, zabíjačky, svadby, pečenie šišiek...

              Žiaci II. A triedy navštívili Svadobný palác v Bytči. Vypočuli si prednášku doplnenú dobovými fotografiami a videami o zvykoch a tradíciách spojených s fašiangovým obdobím. Zistili, ktoré zvieratá v sprievode nesmú chýbať, ako sa tancovali tradičné tance. Aké zvyky a tradície sú spojené s týmto obdobím na Slovensku a v iných krajinách sveta. V tvorivých dieľňach využili svoje zručnosti a fantáziu pri tvorbe masiek.

              Mgr. Ľubica Gabajová

            • Karneval ŠKD

              V piatok 17. februára 2023 sa uskutočnil tradičný Karneval ŠKD. Po dvojročnej prestávke sme sa opäť stretli na spoločnej zábave v maskách. Pani vychovávateľky počas celého týždňa pracovali ako včielky aby spoločnými silami pripravili všetko, čo ku správnemu karnevalu patrí. Náš školský klub v súčasnosti navštevuje takmer 260 detí, ktoré sú rozdelené do desiatich oddelení. Aj keď niektoré deti sa žiaľ,  pre chorobu nemohli zúčastniť, väčšina z nás sa po skončení vyučovania stretla vo veľkej telocvični a každý kút sa ozýval  veselým džavotom a smiechom. Nápadité   masky vytvorili pestrofarebný  sprievod, ktorý zaplnil celý priestor telocvične.  Po spoločnej promenáde a predstavení jednotlivých oddelení  sa deti sa spoločne zabavili pri tanečných hrách, diskotéke. Počas zábavy netrpezlivo očakávali  malé prestávky, ktoré boli určené pre tombolu. Pani zástupkyňa Janka Praženicová mala šťastnú ruku a vďaka bohatej tombole sme mohli potešiť veľký počet detí. Aj keď sa samozrejme šťastie neusmialo na každého, nikto určite neodchádzal smutný. Na každé dieťa okrem zábavy čakal malý balíček s občerstvením.

              V mene všetkých detí ďakujeme pánovi zástupcovi Mgr.  Jankovi Ciesaríkovi, ktorý sa nám počas celého popoludnia staral o hudobný sprievod  a pani zástupkyni Mgr. Janke Praženicovej za  pomoc pri žrebovaní.

              Ďakujeme pani riaditeľke Mgr. Kataríne Hromcovej a ZRPŠ za finančný príspevok a občerstvenie.

              Veľké poďakovanie patrí rodičom, ktorí nám nezištne prispeli hodnotnými cenami do našej tomboly. Sú to rodičia Timejky Kupčuliakovej, Emky Dunajovej, Zarky Fukovej, Agátky Kardošovej, Mišky Moravcovej všetky  z 1.A,  Timejky Brisudovej, Natálky Čičkovej, Lucasa Galka, Mišky Garčárovej, Adelky Hryzákovej, Jakubka Hryzáka, Martinka Šamaja, Adamka Uradníka, Emily Zacharovej  z 1.C, Riška a Maxima Sýrnych, Paľka Cigánika, Ondríka Šimáka, Ľubomíra Matea Laščeka, Timka Cudráka z 1.D, Elišky Červencovej a Martinky Helmešovej z 2.A, Robka Škrkoňa z 2.B, Klárky Kurejovej, Miška Fundárka, Matiasa Košúta z 2.C, Melissky Gálikovej z 2.D, Mišky Balážovej,  Ronky Chovancovej, Jurka Valčuhu z 3.A, Emilie Marie Bennett,  Natálky Mikovej, Lucky Ficekovej, Dominiky Hrabošovej, Karinky Michálkovej z 3.B, Adamka Šupíka a Sárky Hrabovskej  z 3.D, Laurinky Papánkovej zo  4.A, Samka Burandu zo 4.B, Janka Hranicu a Nikolky Mendelovej zo 4.C, Matúška Maka, Betky Tichej a Mišky Dzúrikovej zo 4.D.

              Ďakujeme a tešíme sa na opätovné stretnutie na budúci rok.

              vychovávateľky ŠKD

            • Druhácke pokusy

              Na hodinách prvouky sa deti oboznámili s pojmami rozpustnosť látok vo vode, filtrácia a odparovanie.  Svoje vedomosti si dievčatá a chlapci z II. B overovali priamo v praxi. 

              Pokusmi skúmali: rozpúšťanie látok vo vode, akým spôsobom je možné rozpúšťanie urýchliť, na základe pokusov vedia popísať proces filtrácie... Deti sa nielen zabavili, ale aj nadobudli zručnosti priamo v praxi.

              Mgr. Zuzana Nemčeková

               

      • Kontakt

        • Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235, 014 01 Bytča
        • +421 907 803 874
        • Riaditeľka školy: Mgr. Katarína Hromcová - +421 907 803 874 Zástupcovia riaditeľky školy: - Mgr. Janka Praženicová - +421 915 867 468 - PaedDr. Mária Konečná - +421 905 689 977 - Mgr. Ján Ciesarík - +421 915 867 470 Školský klub detí: - Mgr. Danka Homolíková - +421 915 989 447 Výchovný poradca: - Mgr. Renáta Minarčíková - +421 908 968 317 Účtovníčka: - Mária Bušovská - +421 915 867 471 Práce a mzdy: - Evka Švichká -+421 908 918 701 - Margita Gajdošíková - +421 915 867 473 Školníčka: +421 915 989 448 Údržbár-kurič: +421 917 274 512 Správca areálu: +421 948 007 702 Vedúca školskej jedálne: - Miriam Gašpieríková, 041 553 3855, 0944 330 855, sjmieru@bytca.sk
        • Ul.mieru 1235 014 01 Bytča Slovakia
      • Prihlásenie